Grammy Nominations 2014

Listen Online

CD checked out? Click on the icons to listen online:
 Listen with Naxos Music Library (IC Netpass) 
   Listen with Spotify (Facebook account needed -- free download; some albums may have limited access)

Nominated Albums

Album of the Year
Best Rock Album
Best Alternative Music Album
Best Rap Album
Best Jazz Vocal Album
  • Billy Childs & Various Artists: Map To The Treasure: Reimagining Laura Nyro
  • Rene Marie: I Wanna Be Evil
  • Gretchen Parlato: Live In NYC   
  • Dianne Reeves: Beautiful Life  
  • Tierney Sutton: Paris Sessions  

Best Jazz Instrumental Album
  • Brian Blade & The Fellowship Band: Landmarks  
  • Chick Corea Trio: Trilogy   
  • Fred Hersch Trio: Floating  
  • Bobby Hutcherson, David Sanborn, Joey DeFrancesco Featuring Billy Hart: Enjoy The View 
  • Jason Moran: All Rise: A Joyful Elegy For Fats Waller  

Best Large Jazz Ensemble Album
  • The Clayton-Hamilton Jazz Orchestra: The L.A. Treasures Project  
  • Gordon Goodwin's Big Phat Band: Life In The Bubble    
  • Rufus Reid: Quiet Pride: The Elizabeth Catlett Project  
  • Archie Shepp Attica Blues Orchestra: Live: I Hear The Sound  
  • The Vanguard Jazz Orchestra: Overtime: Music Of Bob Brookmeyer  

Best Latin Jazz Album
  • Conrad Herwig Featuring Joe Lovano: The Latin Side Of Joe Henderson  
  • The Pedrito Martinez Group: The Pedrito Martinex Group
  • Arturo O'Farrill & The Afro Latin Jazz Orchestra: The Offense Of The Drum
  • Emilio Solla Y La Inestable De Brooklyn: Second Half 
  • Yosvany Terry: New Throned King  

Best Americana Album
  • Rosanne Cash: The River & The Thread    
  • John Hiatt: Terms Of My Surrender  
  • Keb' Mo': Bluesamericana  
  • Nickel Creek: A Dotted Line  
  • Sturgill Simpson: Metamodern Sounds In Country Music 

Best Bluegrass Album
  • The Earls of Leicester: The Earls of Leicester  
  • Noam Pikelny: Noam Pikelny Plays Kenny Baker Plays Bill Monroe
  • Frank Solican & Dirty Kithcen: Cold Spell 
  • Bryan Sutton: Into My Own  
  • Rhonda Vincent: Only Me   

Best Blues Album
  • Dave Alvin & Phil Alvin: Common Ground- Dave Alvin & Phil Alvin Play And Sing The Songs Of Big Bill Broonzy 
  • Ruthie Foster: Promis Of A Brand New Day
  • Charlie Musselwhite: Juke Joint Chapel    
  • Bobby Rush With Blinddog Smokin': Secisions 
  • Johnny Winter: Step Back 

Best Folk Album
  • Mike Auldridge, Jerry Douglas & Rob Ickes: Three Bells   
  • Alice Gerrard: Follow The Music  
  • Eliza Gilkyson: The Nocturne Diaries  
  • Old Crow Medicine Show: Remedy  
  • Jesse Winchester: A reasonable Amount Of Trouble  

Best World Music Album
  • Toumani Diabate & Sidiki Diabate: Toumani & Sidiki    
  • Angelique Kidjo: Eve 
  • Wu Man, Luis conte & Daniel Ho: Our World In Song
  • Sergio Mendes: Magic
  • Anoushka Shankar: Traces Of You

Best Musical Theater Album
  • Aladdin    
  • Beautiful: The Carole King Musical  
  • A Gentleman's Guide To Love & Murder
  • Hedwig And The Angry Inch
  • West side Story 

Best Score Soundtrack For Visual Media
  • Christophe Beck: Frozen  
  • Trent Reznor & Atticus Ross: Gone Girl  
  • Alexandre Desplat: The Grand Budapest Hotel 
  • Steven Price: Gravity  
  • Thomas Newman: Saving Mr. Banks     

Best Instrumental Composition
  • John Williams: The Book Thief  
  • Stanley Clarke: Last Train To Sanity  
  • Gordon Goodwin: Life In The Bubble  
  • Rufus Reid: Recognition    
  • Edgar Meyer & Chris Thile: Tarnation  

Best Orchestral Performance
  • John Adams: City Noir  
    (David Robertson, Conductor: St. Louis Symphony)
  • Dutilleux: Symphony No.1; Tout Un Mode Lointain; the Shadows Of Time  
    (Ludovic Morlot, conductor: Seattle Symphony)
  • Dvorak: Symphony No.8; Janacek Symphonic Suite From Jenufa  
    (Manfred Honeck, Conductor: Pittsburgh Symphony Orchestra)
  • Schumann:Symphonien 1-4    
    (Simon Rattle, Conductor, Berliner Philharmoniker)
  • Sibelius: Symphonies Nos.6 &7; Tapiola  
    (Robert Spano, Conductor: Atlanta Symphony Orchestra)

Best Opera Recording
  • Charpentier: La Descente D'Orphee Aux Enfers
  • Milhaud: L'Orchestie D'Escheyle    
  • Rameau: Hippolyte Et Aricie 
  • Schonberg: Moses Und Aron 
  • Strauss: Elektra  

Best Choral Performance
  • Bach: Matthaus-Passion  
    (Rene Jacobs, Conductor: Werner Gura & Johannes Weisser; Akademie Fur Musik Berlin; Rias Kammerchor & Staats-Und Domchor Berlin)
  • Dyrud: Out Of Darkness  
    (Vivianne Sydnes, Conductor: Erlend Aagaard Nilsen & Geir Morten Oien; Sarah Head & Lars Sitter; Nidaros Cathedral Choir)
  • Holst: First Choral Symphony; The Mystic Trumpeter  
    (Andrew Davis, Conductor: Stephen Jachon, chorus master: Susan Gritton; BBc Symphony Orchestra; BBC Symphony Chorus)
  • Mozart: Requiem
    (John Butt, Conductor: Matthew Brook, Rowan Hellier, thomas Hobbs & Joanne Lunn; Dunedin Consort)
  • The Sacred Spirit of Russia  
    (Craig Hella Johnson, Conductor: Conspirare)

Best Chamber Music/Small Ensemble Performance
  • Dreams And Prayers  
    (David Krakauer & A Far City)
  • In 27 Pieces- The Hillary Hahn Encores
    (Hilary Hahn & Cory Smythe)
  • Martinu: Cello Sonatas Nos. 1-3  
    (Steven Isserlis & Olli Mustonen)
  • Partch: Castor & Pollux    
    (Partch)
  • Sing The Nowell  
    (New York Polyphony)

Best Classical Instrumental Solo
  • All The Things You Are  
    (Leon Fleischer)
  • The Carnegie Recital    
    (Daniil Trifonov)
  • Dutilleux: Tout Un Monde Lointain  
    (Xavier Phillips; Ludovic Morlot, Conductor: Seattle Symphony)
  • Play  
    (Jason Vieaux)
  • Toccatas  
    (Jory Vinikour)

Best Classical Solo Vocal Album
  • Douce France  
    (Anne Sofie Von Otter)
  • Porpora: Arias  
    (Philippe Jaroussky)
  • Schubert: Die Schone Mullerin  
    (Florian Boesch)
  • Stella Di Napoli  
    (Joyce DiDonato)
  • Virtuoso Rossini Arias
    (Lawrence Brownlee)

Best Comtemporary Classical Composition
  • Adams,John Luther: Become Ocean  
  • Clyne Anna: Prince Of Clouds
  • Crumb,George: Voices From The Heartland  
  • Paulus,Stephen: Concerto For Two Trumpets & Band
  • Sierra,Roberto: Sinfonia No.4